Home  |  Contact Us 

Newsroom
Home > Newsroom

SBC's Committee on Nominations named
Wednesday, Jun 24, 2009
By Staff

LOUISVILLE, Ky. (BP)--Seventy Southern Baptists from 35 state Baptist conventions have been named to serve on the 2009-10 SBC Committee on Nominations.

The Committee on Nominations will nominate people to serve on the SBC's boards, commissions and committees. They will present their report to the 2010 SBC annual meeting in Orlando, Fla.

The committee is made up of two people from each state convention, with at least one layperson.

An asterisk denotes the committee member is a layperson. All others are church vocational workers.

ALABAMA -- Rusty J. Sowell, Providence Baptist, Opelika; *L. Daniel Mims, Government Street Baptist, Mobile.

ALASKA -- Tim Bruno, College Heights Baptist, Soldotna; *Barbara Coate, Glacier Valley Baptist, Juneau.

ARIZONA -- Paul Smith, First Baptist, Chandler; *Debbie Cook, Greenlaw Baptist, Flagstaff.

ARKANSAS -- Archie Mason, Central Baptist, Jonesboro; *Ted Schneider, First Baptist, Springdale.

CALIFORNIA -- Rick Cunningham, First Baptist, Gridley; *John C. Bolling, Immanuel Baptist, Highland.

COLORADO -- Dan Sanders, Centerpoint, Pagosa Springs; *Jay W. Badry, Riverside Baptist, Denver.

DISTRICT OF COLUMBIA -- *David Verney, Capitol Hill Baptist, Washington; *Rob Satrom, Capitol Hill Baptist, Washington.

FLORIDA -- William E. Rice, chairman, Calvary Baptist, Clearwater; *Daniel A. Webster, First Baptist Central Florida, Orlando.

GEORGIA -- Leroy Fountain, Philadelphia Baptist, Lithonia; *Roger Willis, Hebron Baptist, Dacula.

HAWAII -- Peter Y. Lee, All People Mission, Honolulu; *Sam R. Underwood, Mililani Baptist, Mililani.

ILLINOIS -- Milton E. Bost, Chatham Baptist, Chatham; *Virgie Tucker Brown, First Baptist, Winthrop Harbor.

INDIANA -- Mitch Whidden, Barrington Ridge Baptist, Hobart; *Richard B. Keller, First Baptist, Rockville.

KANSAS/NEBRASKA -- Donald E. Andrews, Haven Baptist, Kansas City; *Scott Taylor, Believers Southern Baptist, Wichita.

KENTUCKY -- Art Beasley, Central Baptist, Winchester; *Kriston Jervis, Hawk Creek Baptist, London.

LOUISIANA -- David Jeffreys, Highland Baptist, New Iberia; *Brian Reese Allen, Start Baptist, Start.

MARYLAND/DELAWARE -- Steffan Carr, Christ Memorial Baptist, Westernport, Md.; *Scott Hook, High Tide, Roxana, Del.

MICHIGAN -- James W. Beavers II, Faith Baptist, Battle Creek; *Debbie Turner, Immanuel Baptist, Lansing.

MISSISSIPPI -- Greg Belser, Morrison Heights Baptist, Clinton; *Bobby Kirk, Roundaway Baptist, Doddsville.

MISSOURI -- Gerald Scott Perry, Temple Baptist, Sullivan; *JoAnn Raney, Immanuel Baptist, Hannibal.

NEVADA -- Tony E. Forehand, Grace Baptist, Las Vegas; *Tom Reed, Hope Baptist, Las Vegas.

NEW ENGLAND -- Byunpho Joseph Han, Berkland Baptist, Watertown, Mass.; *Al Page, Hillside Baptist, Pembroke, N.H.

NEW MEXICO -- John Edward Hinze, First Baptist, Tucumcari; *Karen O. Cortese, First Baptist, Fort Sumner.

NEW YORK -- Frank I. Williams, Bronx Baptist, Bronx; *Ana M. Alvarado, Nazareth Baptist, West New York, N.J.

NORTH CAROLINA -- Conley J. Bordeaux Sr., Gorman Baptist, Durham; *Cynthia E. Bush, Bayleaf Baptist, Raleigh.

NORTHWEST -- Rick McLaughlin, New Fellowship Baptist, Riverside, Wash.; *Steven D. Bryant, Highland Baptist, Redmond, Ore.

OHIO -- Richard Halcombe, Jersey Baptist, Pataskala; *Curtis Payne, New Hope Baptist, Loveland.

OKLAHOMA -- Greg Hall, Charter Baptist, Park Hill; *Keith W. Martin, First Baptist, Claremore.

PENNSYLVANIA/SOUTH JERSEY -- Brian D. King Sr., Ezekiel Baptist, Philadelphia; *Curtis R. Conner, Paoli Baptist, Paoli, Pa.

SOUTH CAROLINA -- Labron Crisp, Living Waters Baptist, Longs; *Julie Cannon, Cedar Shoals Baptist, Enoree.

TENNESSEE -- Roc Collins, Indian Springs Baptist, Kingsport; *C.T. Cozart, Red Bank Baptist, Chattanooga.

TEXAS -- Barry Calhoun, North Garland Community Baptist, Garland; *Thomas Kemper, First Baptist, Longview.

UTAH/IDAHO -- James Gomez, First Southern Baptist, Salt Lake City, Utah; *Donald Woody, First Baptist, Glenns Ferry, Idaho.

VIRGINIA -- Marshal Ausberry Sr., Antioch Baptist, Fairfax Station; *Robert Farris Williams, First Baptist, Norfolk.

WEST VIRGINIA -- Richard L. Carbaugh, First Southern Baptist, Daniels; *Jeanette L. M. White, West Ripley Baptist, Ripley.

WYOMING -- Dale Bascue, United Baptist, Riverton; *Joe Fabian, Memorial Baptist, Wheatland.
--30--
Reported by Baptist Press staff.

Back to Top of PageBack to Top
Email this Story
Print PagePrinter Friendly version


Back to Previous Page


Copyright © 2009 Southern Baptist Convention. All Rights Reserved.